Forcat e shtypjes dhe shtytja e Arkimedit
Created by Lina Vaso
Z.A Sarande

ID #: 27308

Subject Area: Science
Grade Level: 9

Lesson Summary
Pėr forcėn e Arkimedit ,nė njė farė mėnyre ,njeriu ka njė farė ndėrgjegjėsimi lidhur me ndjesinė e tij kur futet nė ujė;por asnjėherė nuk pėrpiqet tė gjejė shkakun .Nxėnėsi duhet ta kuptojė arsyetimin e nė tė njėjtėn kohė te bindet pėr lidhjen e FA dhe shtypjes sė lengut


Learning Objectives and Computer Functions
This lesson plan uses 11 objectives.

Objective 1: Tė dallojė forcat e shtypjes sė lėngut dhe forcat shtytėse te Arkimedit.
Uses Drawing Software to per vizatim te forcave qe ushtrohe mbi trupin e zh

Uses Drawing Software to per ndertim te forcave qe veprojne mbi nje trup te

Objective 2: Tė tregojė ku vepron F Arkimedit.
Uses Searh Engines to Raste te jetes se perditshme ku vepron F Arkimedit

Uses Searh Engines to Raste te jetes se perditshme ku vepron F Arkimedit

Objective 3: Tė pėrcaktojė eksperimentalisht varėsinė e FA nga dendėsia e lėngut ku trupi futet.
Uses Other to te arrije ne perfundim per kete objekt.

Uses The Internet to si varet FA nga lloji i lengut

Objective 4:
Uses Non-Computer Tool to

Objective 5:
Objective 6:
Objective 8:
Objective 7:
Objective 9:
Objective 10:
Objective 11: Te llogarise FA ne raste te ndryshme problemash.

Problem
Problem Nature
Nxėnėsit pėrdorin aplikacionet kompjuterike pėr tė vizatuar forcat qe veprojne dhe kahun e tyre per te gjetur rezultanten e ketyre forcave. Trajtohet eksperimentalisht ndryshimi i peshes se trupit ne ajer e ne leng. Njehsohet pasi eshte argumentuar Forca shtytese e Arkimedit duke perdorur formulen.

Problem Data
generated

Notes on Using Data
Nxenesi mund te vizatoje trupat sipas deshires ne madhesi. trupat te jene ne fletet A4. Te sjelle me USB materialin e gjetur ne internet per trupat lundrues. Duhat te beje prezantimin ne Power point te shoqeruar me njehsime per raste konkrete.

Problem Statement
Matja me forcemates e peshes se trupit ne ajer e ne leng. Trego kahun e forces qe vepron lengu mbi trupin e zhytur. Njehso FA ne dy lengje te ndryshem . Argumento nga eksperimenti dhe njehsimi perfundimin qe nxjerr.


Data Manipulation
Instructions
The learner used computers at beginner level

Integration Strategies
Diskutim mbi njohurite peraprake per forcat qe veprojne ne leng. Diskutime per ndjesine e lehtesise te trupave ne leng,nga jeta e perditshme

Organization Strategies
Eksperiment ne grupe te ndryshme nxjerrja e disa rasteve te lundrimit

Elaboration Strategies


Results Presentation
Ē’do grup pune duhet tė krijojė prezantimin e tij nė Power Point dhe t’i mbrojė rezultatet e arritura pėrpara shokėve. Grupet e tjera duhet tė mbajnė shėnime gjatė prezantimeve pėr t’i pėrfshirė ato nė raportin final tė kėrkimit.

Prezantimi ne Power Point Njehsimet te raportuara ne te te nxjerra nga eksperimentet. Perfundimet e arritura nga studimi


Activities
Activities Before Using the Computer
Vrojtojne figurat ne librin Fizika 9 ku tregojne Forcat ekuilibruese dhe jo te shtypjes se lengut. Perseritin Forcat qe veprojne mbi nje trup te zhytur ne leng

Strategies to develop students' attitudes towards the problem, motivation, and overall mindfulness:
Grupi me punen me te mire do te printoje punen e bere ,e cila do te postohet ne revisten Shkencore te shkolles, te shenohen emrat e perfaqesuesve te grupit.

 

Activities While Using the Computer
Students will work at the computer groups

Group Information:
Te gjejne foto te trupave qe zhyten ne uje dhe ne uje te detit. te vizatojne forcat me kahun e duhur .

 

Activities After Using the Computer
Gjejne raste te trupave te zhytur Klasifikojne trupat e zhytur ne lengje te njejte Njehsojne FA per secilin rast te gjetur ne internet

Supporting Activities
Libri i klases se nente Perseritja teorike Diskutime mbi njohurite paraprake Mbajtja e strukturuar e shenimeve


Assessment
Students will be assessed by means of:

Included in the assessment:
Sipas Pergjigjeve Te kaluara . Ne baze te prezantimit . Njehsimet e sakta te FA ne lengjet e caktuara.
NTeQ Home | Lesson Planner Home
Questions or comments? webmaster@nteq.com

Copyright ©2001 by