Kategoria gramatikore e diatezės
Created by Manjola Dervishi
Marint (Belesh)

ID #: 26493

Subject Area: English and Literature
Grade Level: 9

Lesson Summary
Qellimi i mesimit eshte qe nx. te kuptoje,identifikoje dhe dallojė katėr diatezat e foljeve (veprore, pėsore, mesore dhe vetvetore).Nx. duhet pėrdorė nė fjali folje tė ndryshme nė diatezėn e duhur.


Learning Objectives and Computer Functions
This lesson plan uses 2 objectives.

Objective 1: Tė dallojė katėr diatezat e foljeve (veprore, pėsore, mesore dhe vetvetore).
Uses Library Catalog to

Uses Publishing Tools to diagrame Veni

Objective 2: Tė pėrdorė nė fjali folje tė ndryshme nė diatezėn e duhur.
Uses Word Processing to


Problem
Problem Nature
Rikujtohen njohuritė pėr formėn veprore dhe joveprore tė foljeve, duke i nxitur nxėnėsit me anė tė pyetjeve: -Si formohet forma joveprore e foljeve? -Cilat trajta foljore e formojnė formėn joveprore me pjesėzėn u? -Cilat trajta foljore e formojnė formėn joveprore me foljen ndihmėse jam?

Problem Data
given

Notes on Using Data
Nx. mund te jape pergjigje pyetjeve dhe mund te shtoje te dhena(informacione rreth ketyre pyetjeve).

Problem Statement


Data Manipulation
Instructions
The learner used computers at level

Integration Strategies
U Kėrkojmė disa nxėnėsve te argumentojnė se kur folja ėshtė nė diatezėn veprore, pėsore, mesore dhe vetvetore. Pastaj i lėmė ata t’i shpjegojnė klasės se si bėhet organizuesi grafik pėr diatezat e foljes.

Organization Strategies
U Kėrkojmė atyre tė pėrgatisin njė listė se si shprehet Diateza veprore,Diateza pėsore,vetvetore dhe mesore .

Elaboration Strategies
Shkruani propozimet mė tė mira nė word.


Results Presentation
Mesuesi lexon nė libėr ne lidhje me diatezat,pastaj mesues dhe nx diskutojne rreth njohurive te meparshme,pastaj mesuesi shenon ato njohuri qe nx di ne nje kolone dhe ato qe duhet te dije ne nje kolone tjeter(ditar dy-pjesesh)mesuesi duhet t\'u shpjegoje nx rendesine e kesaj teme.

Cdo grup nxenesish ben paraqitjen me diagrame te foljeve tė ndryshme nė diatezėn e duhur.


Activities
Activities Before Using the Computer
mbledhja dhe sistemimi i fjalive me te sakta

Strategies to develop students' attitudes towards the problem, motivation, and overall mindfulness:

 

Activities While Using the Computer
Students will work at the computer groups

Group Information:
te krijoje fjali, ku fjalia te kete folje tė ndryshme nė diatezėn e duhur

 

Activities After Using the Computer
Te shkruaje ne Word fjalite qe ka perzgjedhur

Supporting Activities


Assessment
Students will be assessed by means of:

Included in the assessment:
NTeQ Home | Lesson Planner Home
Questions or comments? webmaster@nteq.com

Copyright ©2001 by